Ülke Var Uzakta

Yazarım söylerim çok şey de sosyal ağlarda anlatılan şeyleri ne kendi sayfamda ne burada tekrar tekrar anlatmak istemiyorum.

Ülkemiz son yıl içerisinde yurdun değişik noktalarında patlayan bombalar sebebiyle bir çok masum vatandaşını kaybetti bir o kadarı da sakat kaldı.

Siyaseti suçlamak ve istifa olayların sonucuna götürür bizi. Bu sebeple olay olduktan sonra boş istifa söylemleri bize bir şey kazandırmaz. Çünkü terörist eline silahı veya bombayı ele geçirdiği anda bu eylemi büyük ihtimal gerçekleştirecektir.

Peki siyasi iktidar, emniyet ve asker tam anlamı ile suçsuz mudur?

Terör ve saldırılar en başta yapılacak önlemler dizisi ile engellenebilir. Teröristin yerleşmesine ve adam toplamasına izin verilmez. Bu yurt içi ve yurt dışı için de böyledir. İkincisi siyasi propaganda yapmasına ve silah/propaganda amacıyla para kazanmasına izin verilmez. Üçüncüsü teröristin kullanacağı silah ve bombaların yurt içinden çalınmasına ve yurt dışından sokulmasına izin verilmez.

Ana hatlarıyla terör ile mücadele böyle yapılır. O zaman ülkemiz için şunu sormak gerekir; Geçmiş 10 yılda iktidar teröristlerin yerleşmesine ve adam toplamasına izin vermiş midir? Siyasi propaganda yapmasına ve para kazanmasına izin vermiş midir? Teröristlerin kullandığı silah ve bombaların yurt dışından girmesine izin vermiş midir?

Bu basit soruları beyni olan ve bu ülkede yaşayan herkes kendisine sormalıdır. Düşünmek ve fikir yürütmek sadece sizin seçtiğiniz yöneticilere mahsus bir ayrıcalık değildir. Başkasının ağzından konuşmak veya fikrini anlatmak düşünmek ve fikir yürütmek değildir. İki üç kelam ile bahsi geçen soruları kendinize sormalı ve fikir alışverişini yapmalısınız.

Eğer yapılan fikir yürütmelerinden birisinde bile hataya ve ihmale rastlar iseniz buna izin verenlerin suçlu olduğu ortaya çıkacaktır.

Eğer bir tanrıya inanıyor, eğer az da olsa ahlakınız ve onurunuz var ise lütfen düşünün.

Not: Ben düşündüm inanın bir zararı yok sadece biraz mutsuz ediyor hepsi bu

“Ülke Var Uzakta” için 8 yorum

  1. Fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmalı insan biliyorsunuz. Bilgiye ulaşmak adına sıkıntı çekildiğini düşünüyorum. Propaganda kilidinden çıkmakta zorlanıyorlar.

   1. En başta insanlar artık okumayı sevmiyorlar.Bırakın kitap okumayı gazete bile okumuyorlar.Sadece kulaktan dolma bilgilerle sosyal paylaşım ağlarında gördükleri şeylerle akıl yürütüyorlar .

   2. Valla çağ bilgi ve bilim çağı. Okumadan bilimi bilmeden onu üretemiyorsunuz. Zaten okumuyoruz 1000 yıldır bu çok açık. Lakin böyle gitmez. Okumadan üretilen bilim de papaz eriğini üfleyerek imam eriğine çevirir buna bilim der. Gelecekte Afganistan veya Pakistan düzeyinde bir ülke olacağımızın işaretleri bunlar. Belki bir ayaklanmayla bir şey olur diyeceğim ama onlarda terörist olacaktır devletin gözünde. Aslında gerçek terörist teröre ortam hazırlayanlar. Tek diyeceğimiz ortadoğunun içimize girdiği. Yazık gerçekten.

   3. Çağ bilgi ve bilim çağı okuma araştırma sıfır ,eskiden teknoloji yokmuş ama araştırmak okumak daha fazlaymış.Şu durum da demekki teknoloji=tembellik oluyor malesef.

   4. Teknoloji tembellik değil. Teknolojinin yanlış kullanımı tembelliğe sebep oluyor. Hele ki dünyadaki bilimsel gelişmelerin bu kadar yakından takip edilebildiği halde (internet, dergi) hala saçma sapan hurafelerin gözümüze bilim diye sokulması hükümetlerin bilerek yarattığı eğitim sisteminden kaynaklanıyor.

    Eleştirilmesinin istenmediği ve farklı fikirlerin ezildiği toplumlardan bilim ve bilim insanı çıkmaz.

    Kadın erkek eşitliği, din/mezhep ayrımının yapılmaması, düşünce özgürlüğü vb. kavramları modern ülkeler 150 yıl önce neredeyse tamamlayıp son 50 yıl içerisinde de ciddi anlamda hayata geçirdiler.

    Eğer ülkenizin lideri dahil muhalefetin bir kısmı bile kadın/erkek eşitliğine inanmıyor ise bu teknoloji ile yada bilgisizlikle falan açıklanamaz. Bilerek salaklaştırılan toplum değerleriyle açıklanır diye düşünüyorum.

 1. Bu halkın ne kadarı bütün bunları düşünebiliyor ki?
  Hatta daha önemlisi ,
  bütün bu bilgiler halkın ne kadarına ulaştırılıyor ?

  1. Aslında kapitalist sisteme sahip ülkelerin özgürlük ve demokrasi dönmeni terkettiği 1950 lerden sonra oluşturulan toplum yapısının ürünleri. Şöyle yani; dünyanın en iyi ekonomik ve eğitim seviyesine sahip ülkelerinden ABD’nin standart vatandaşları oldukça cahildir. Temel eğitim seviyeleri 1920 30 larin çok daha fazla gerisindedir. Bu bilerek planlanarak yapılan bir şeydir. Benzeri bizim ülkemiz içinde uygulanmaktadır. Bu sebeple 1960’li yillarda çikan öğretmenler muhendisler hatta lise mezunlari kemik kimidir. Dönüşüm ve bilerek eğitimin kalitesizleştirilmesi son 50 yildir isletilen bir plandir. Dusuk ogretmen maaslari, zeki gencleri bu alandan kacmasina ici bosaltilan dini bir egitim ile bilimden uzaklasilmasina sebebiyet vermistir. Yakin kultur tarihinde bahsini acmistim. 1940 lardan sonra okuma orani tercumelerle beraber artiyor aslinda. Uzatmayayim okumak elestiriyi ve somuru duzenini farketmenizi sagliyor. Hukumet bunu istemiyor onlarin istedigi ne yaparlarsa yapsinlar “bir bildigi vardir” diyen bos su kabagi bir nesil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.