Hassan Sabbah

Çok sık duymuşsunuzdur veya duymadıysanız işte duyun “Hasan Sabbah” ismini artık. Kitabı aslında okumayla beraber yazmak lazım ama üşengeçliğimden yazmadım işte ne anlatıyor fazlada hatırlamıyorum iyi mi 🙂 Şaka şaka. Bilinen en ünlü alamut kitabı ve yazarından bahsediyoruz. Sadece araştırmayla o dönemin tarihi incelemeleriyle romanını yazmış adam. Elbette efsaneleri çok seven günümüz medyası da yüklenmiş ha bire arkadaşa.

Tarihsel olarak; İran’da yaşayan ünlü bir bilgin Hasan Sabbah. Sultanın sarayında rekabet aleviyle atıp tutunca ve rezil olunca saraydan kovuluyor. Oda sultanı devireceğine dair yemin edip başlıyor gezmeye dolaşmaya. Çok büyük bir bilgin olan Hasan dönemin veziri ünlü Nizamülmülk (siyasettanemeyi yazan) ile çekişmiştir. Yine ünlü bir filozof ve gökbilimci olan Ömer Hayyam’ın da yakın arkadaşıdır. Ömer yapısı gereği bu tip çekişmelere girmemiştir. Hasan tabi daha hırslı bir adam. Nizamülmülk’e diş bileyip saraydan ayrılması ile efsanemiz başlamıştır. Hasan bir din alimi gibi okuyup gezmiş ve dinin aslında insanları kullanmak için yaratılan bir yalan bütünü olduğu kabul etmiştir. Bakmayın İsmail tarikatı falan fasa fiso onlar. Kendisini döneminde mesih olduğuna inandırmış, bu şekilde müridlerini atrafında toplamış ve Alamut kalesini de çok araştırdıktan sonra parayla satın almıştır. Oldukça yeşil ve güzel bir vadi etrafındaki bu kaleyi zamanla geliştirmiş, kendi müridlerini ve suikastçilerini eğitmeye başlamış. Zamanla kendisini toplumdan iyice uzaklaştırarak toplum gözünde “peygamber” seviyesine yükselmiş. Öyle ki yaydığı mucizelere (cennetin anahtarının elinde olduğu) askerleri o kadar çok inanıyorlarmış ki kendilerini gözlerini kırpmadan ölüme gönderebiliyorlarmış.

Neyse sonra bir kitap daha var tarihi onda daha ayrıntılı anlatırız. İşte kitabımızın ekseni bunu anlatıyor. Film tadında anlatılmasının yanında insanların beyinlerinin nasıl yıkanabildiğinin güzel örnekleri var. Yine kitap içerisinde Hasan Sabbah’ın uzun yorumlamaları çok güzel. Neden bu şekilde davrandığını ve aslında kendisini kaleye bu sebeple hapsettiğini anlatıyor.

Alamut Kalesi

Efsane falan diyoruz ama tarihte bilinen ilk profesyonel suikastçılar bu adamlar. Eski başbakanımız, şimdinin cumhurbaşkanı ve geleceğin Başkan’ı muhtemel RTE, sürekli bir dönem “Haşhaşi” lerden bahsederdi hatırlarsanız. İşte Haşhaşi dediği Hasan Sabbah’ın özel suikastçileriydi. Bu suikastçiler öyle gözü karaydı ki kurbanlarını genellikle toplum içerisinde gözler önünde öldürür, sloganını atar ve hızla kendini öldürürdü.

Alamut kalesi bir çok kez kuşatılmasına rağmen alınamamıştır. Çünkü çok dik bir dağın üstüne inşa edilmiştir, iyi askerler tarafından korunmaktadır falan. En sonunda Moğallar almıştı sanırım kaleyi. İçindeki tarihi el yazmaları ve kitapları da yakmışlar sığır moğollar.

Bu sebeple çok korkulan bu adamlardan döneminde “afyon kullanmış” yani aklı başında değil denirdi. Haşhaş yani uyuşturucunun elde edildiği bitkiden dolayı “haşhaşiler” dendi. İngilizceye de buradan “Assassin” diye çevrildi yani suikastçi.

Efendim kitap güzel sürükleyici okuyun. Buna benzer bir iki kitap daha bulunmakta bu en ünlüsü işte. Daha sonra bu konuya geri dönerim sanırım. Hadi eyvallah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.