Geri Kaldık, Kendimizi Kandırmayalım

Osmanlı ve biz neden onların gerisinde kaldık? Tarihe düzgün bakınca belli oluyor zaten. Avrupadaki bu dönüşümün temeli halktır. Halk, bu yıllarda olmasada bildiğiniz 1789 devrim başlangıcıyla bu yıllarda yıkamadığı önyargılarını ve kralcılığı yıkıp kendilerine demokrasiyi, eşitliği, düzgün yönetimi getirmişlerdir. Yüzyıllardır krallardan, kliseden, beylerden, prensliklerden bıkan, mezhebi yüzünden ezilmiş, ırkı yüzünden pislik gibi davranıllmış olan halkın uyanışını ilerleyerek görüyoruz. Biz neden geri kaldık dersek, bizde böyle bir uyanış ve isteğin halktan gelmediğini ben kendi adıma söyleyebilirim. Demokrasiyi, eşitliği, düzgün yönetimi, cumhuriyet rejiminin serbestliği ve eleştiri özgürlüğünü halk istediği zaman alır. Avrupadaki insanlar tırnaklarıyla mücadele etmişlerdir özgürlükleri için, devrimleri, milliyetçiliği ortaya çıkarmışlardır. Artık sadece soyadı Richard olanların ve o aileden gelenlerin kutsanmış olduğuna, neyaparlarsa doğru olduğa inanma dönemlerini değiştirmişler, kilisenin yasakladığı kitapları okumuşlar onlara karşı ayaklanmışlar, bir nevi kendini temizlemişlerdir. Tabi bunun sonucunda iç savaşların, karmaşanın, farklı mezheplerin, dinciliğin, ırkçılığın vs. geldiğini görmekteyiz. Getirisi götürüsü olan şeyler bunlar. Neyse derinleştirmiyim. Biz ise toplum olarak geçmişte bunları yaşamadık, böyle bir beklentimiz hiç olmadı tarihin hiç bir bölümündede istemedik. Tarihi okursanız cumhuriyet döneminde halkın ne demokrasi için nede cumhuriyet için savaştığını görüyorsunuz.

Facebook’ta bana bir video gelmişti. Tahmin edileceği gibi iki üç prof. un tartışması bu konu hakkında. Tartışmanın konusu toplumun isteklerimi önemli, yoksa toplumu yönetenlerin isteklerimi. Proflardan birtanesi aslında biri hariç ki destekledikleri parti muhalefette, toplumun bazı gereksinimlerinin ve yapılması gereken yaptırımların toplum bunu kabul etmesede veya istemesede uygulanması gerektiği hatta zorla uygulanması. İlerlemenin ve çağdaşlaşmanın yolunun bundan geçtiğini düşünüyordu. Karşı görüş ise; ki hükümet tarafındaki beyefendi, toplumun ülkeyi yöneten kesim oldğunu, halk birşeyi istemediğinde zorla yaptırım olamayacağını, bu şekilde yaptırımların diktatörlükten farksız olduğunu belirtiyordu. Yine ekliyor ki bunu uygulamaya çalışan insanlar iyi niyetli olabilirler, fakat iyi niyeti olmayan birisi başa geçtiğinde aynı davranışı sergilediğinde ülkenin yozlaşacağını ve durumun daha kötüye gideceğini belirtti..

Bana kalırsa iki tarafta haklı. Toplum tepesindeki insanlar, “biz sizden daha iyi biliyoruz” diyerek gücü ele geçirdiklerinde yanlış yaptırımlarda bulunabilirler. Ama diğer yandan da, demokratikleşme ve bilgi toplumunun oluşmadığı ülkelerde, ilerlemek ve daha muasır bir medeniyet kurmak için halk istemesede yönetim kesiminin bazı yaptırımlarıda kullanmasının gerekliliğidir. Tarihe baktığımızda Atatürk dediğimiz insanın (ki sanırım saygı duyanı, yaptıklarının bazısı eleştirilse bile oldukça çoktur dünyada) bu ikinci sınıfa girdiğidir. Yani toplum ondan ne yeni bir alfabe istemiştir, ne yeni elbise, ne eğitim, ne dinde bağnazlığı kaldırmak, ne okul, ne tren vs. Bırakın halk cumhuriyetide istememiştir, kurtuluş savaşını gönülden yapmıştır, çünkü ülkeyi kurtarmak istemiştir. Savaştan sonrada padişahlık ve halifeliğin devamının da beklendiğini söylesek sanırım yanlış olmayacaktır. İlk parti kurulduğunda bir süre sonra ikinci partinin kurulumunda onun destekleyen büyük topluluklar, Atatürkün ölümüne kadar ülke genelinde genellikle “din elden gidiyor, şeriat devleti isteriz, padişahımızı geri isteriz, bizi dinsiz yapmaya çalışıyorsunuz” ekseninde, genelde din üzerinden siyaset yapılarak halk isyanı çıkarmıştır. Hernekadar, dönem isyanlarından büyüklerinde yabancı ajanların parmağı olduğu söylense de, yöre toplumlarının o dönemdeki yenilikleri istemeyişi, “biz böyle yönetilmek istemiyoruz zorlamı uygulatacaksınız” anlaşıyışı ülke genelinde görülmüştür.

Sonuç olarak toplumumuzun yönünü nereye çevirdiği çok önemlidir. Ülkenin gelişmiş ülkelerin seviyelerine ulaşmak için kah din kulanılarak halk ve siyasi durumlarla bu engellenmiş, kah atatürk kullanılarak batı kopyacılığı ilerki zamanlarda yapılarak taklitçi, dinsiz bir toplum yaratılmıştır. İşte olayın diğer ekseninde de bu var tabiki. Toplumun tepesine yeterli beceriden yoksun insanların yerleşmesi, zorla uygulatılan dayatma sistemler ülkemizin ilerleme yolundaki engelleridir. Yinede geçmişte de gördüğümüz gibi ülkemizde bir demokrasi anlayışının olmayışı, beklentinin ve desteklenen partinin ne yaparsa yapsın “ben destekledim, ne yaparsa yapsın haklıdır” mantığıyla hareket etmesinin sebebi olarak görülebilir. Rakip partiyi eleştirmek, rakiplerinizi eleştrimek güzeldir de, rakibinizin size yaptığı eleştirileride değerlendirmekte gerekmektedir. “Demokrasi” diye gıt gıt tavuklar gibi kümeleşen parti liderlerinin daha ne demek olduğunu öğrenemedikleri anlayışın, halkada indirgenemez olduğu muhakkaktır. Bir kere liderlerin siz destekleseniz bile seviyeli bir şekilde “hesap sorulabilir” olduğunu anlayıp ona göre davranmak gerektiğini düşünüyorum. Yoksa ülke geriye dönüp padişahlık gibi yönetilecekse dükkanı kapatıp gidelim arkadaşlar.

Çözüm, kaliteli liderlerin seçilmesidir. Bu insanlar; eğitimini almış, herhangi yasal suça bulaşmamış insanlardan seçilmelidir. Çünkü bu toplumumuzun, demokrasiyi bu eğitim ve algısıyla içine sindirmesi çok uzun yılları gerektirir. İyi liderler, güvenilir liderlerin yaptırdığı, yapacakları gelişmeler ile toplum istemesede uygulamaya geçilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Tabi ki liderlerin güven sorunu olmamalı, suçu olmamalı, damadı arsa çalmış, kendisi toprak kapatmış iddialarını milletin ağzına hukuksal çerçevede sakız yapan bir insan olmalı. Eğer bu özelliklere sahip değilseniz atacağınız her adım bu ülkede yanlış değerlendirilir, yanlış yorumlanır ne yazıkki buda doğaldır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.